HABERLER
Haberler
 
  GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI VE KASİF GENÇ GİRİŞİMCİLERİ TEŞVİK EDİYOR
 

Karadeniz İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2012 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında finansa ettiği ‘KASİF Gençlerin Girişimcilik ve Geleceklerini Destekleme Projesi’ kapsamında Ondokuz  Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde OMÜ’lü öğrencilere yönelik ‘Gençlerin Girişimciliğin Teşvik Edilmesi’ konulu bilinç arttırma konferansı düzenlendi.
KASİF Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı tarafından verilen Gençlerin Girişimciliğin Teşvik Edilmesi’ konulu konferansı OMÜ’lü öğrenciler dinledi.


Türkiye’de girişimcilik oranı artıyor


Bıyıklı yaptığı konuşmada Türkiye’de girişimci oranın gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu belirterek, “Global Entrepreneurship Monitor’un (GEM) hazırladığı 2012 Küresel Girişimcilik Raporu’na göre;  Türkiye, erken girişimcilik indeksi açısından 30 ekonomi arasında 17. sırada yer almaktadır. Aynı rapora göre Türkiye’nin 2006 yılında 4.0 olan yeni girişimci oranı, 2012 yılında 6.0’a yükselmiştir. Yükselen bir grafiğe sahip olmasına rağmen Türkiye’deki girişimcilik oranı yeterli değildir. Bu oranın yükseltilmesi için devletimizin farklı kurumları çeşitli destekler sunmaktadır.  KOSGEB’den, İŞKUR’a kadar birçok kurum girişimciliğin desteklenmesi konusunda kaynak ayırıyor” dedi.


Türkiye’nin madeni gençleridir


Türkiye’nin geleceğinin en büyük madeni ve enerjisinin gençleri olduğunu sözlerine ekleyen Bıyıklı, Türklerin sosyal girişimciliklerinin yüksek olduğunu ama bunun ekonomik anlamda girişimciliğe yansımadığını belirterek, gençlere girişimcilik konusunda çeşitli tavsiyelerde bulundu.


Türkiye’de gençlerin devlet kapısını garanti iş olarak gördüklerini bu yüzden ağırlıklarını kamuya verdiğini ancak yapılan özelleştirmelerle kamunun istihdam oranın düşeceğini ifade eden Bıyıklı, “Gelecek 50 yıl içerisinde nüfusun yüzde 80’ni kentlerde yaşayacak. Yeni kentli nüfus için yeni iş sahaları ortaya çıkacak. Bu nedenle devlet kapısında beklemek yerine kendi işinizin kapısında bekleyin. Kendi işinizin patronu olun” dedi.


Türkiye’de yeni kurulan işletmelerin büyük çoğunluğunun kurulduktan sonra kısa süre içerisinde kapandığını belirten Bıyıklı, “Plansız, fizibilite yapmadan kurulan işletmeler maalesef açıldıktan kısa süre sonra kapanıyorlar. Bunun önüne geçmek için iş kurmadan girişimcilik eğitimine katılmak son derece önemlidir. Siz gençler de yeni bir iş kurmadan önce başarılı olmak için gerek sahada gerekse de girişimcilik eğitimleriyle tecrübelerinizi arttırın” diye konuştu.
Bıyıklı, girişimciliğin ekonomik büyümeye katkıda bulunduğu gibi girişimci sayısında önemli artışlar gösteren ülkelerin, işsizlik oranlarında da büyük düşüşler sağladığını sözlerine ekleyerek ülke olara gençlerimizin girişimcilik oranın arttırılmasıyla işsizlik sorununa da bir anlamda çözüm bulunulacağını vurguladı.


Yaşar Bıyıklı sözlerini, “‘KASİF Gençlerin Girişimcilik ve Geleceklerini Destekleme Projesi’ne verdikleri destekten dolayı başta Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığına ve proje ortağımız OMÜ’ye ve proje iştirakçimiz KOSGEB’e verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” diyerek bitirdi.
KASİF’in, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2012 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürüttüğü ‘KASİF Gençlerin Girişimcilik Ve Geleceklerini Destekleme Projesi’nden 18-24 yaş arası 250 OMÜ öğrencisi yararlanacak. Proje kapsamında kursiyerlere 20 saat “Kişisel Gelişim Eğitimi” ve 70 saat “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verilecek. Projede OMÜ proje ortağı, KOSGEB’de proje iştirakçisi olarak yer alıyor.

 

Bu web sitesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2012 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlanmıştır.
Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu Ondokuzmayıs Üniversitesi Gençlik ve Spor Bakanlığı